2.kapitola-stehy 2/2

18. prosince 2008 v 20:14 | santana
"Samozřejmě."
Edward na mě čekal u hlavních dveří. Jak jsem sešla po schodech dolů, beze slova je otevřel.
"Vezmi si svoje věci!" zavolala Alice, když jsem šla obezřetně k Edwardovi. Vytáhla zpod piána oba balíčky, jeden napůl otevřený, a můj foťák a vtiskla mi je do zdravé ruky. "Poděkuješ mi později, až je rozbalíš."
Esme s Carlislem mi tiše popřáli dobrou noc. Viděla jsem, jak se pokradmu dívají na svého apatického syna, stejně jako já.
Ulevilo se mi, když jsme se ocitli venku; spěchala jsem kolem lampionů a růží, které teď nevítaně připomínaly, co se seběhlo. Edward se mnou tiše držel krok. Otevřel auto na straně spolujezdce a já jsem bez protestů nastoupila.
Na palubní desce byla velká červená mašle, nacpaná do nového sterea. Utrhla jsem ji a hodila na zem. Edward vklouzl na druhou stranu a já jsem zatím zakopla mašli pod sedadlo.
Nedíval se ani na mě, ani na stereo. Ani jsme ho nezapnuli, a ticho jako by zesílilo náhlým zahřměním motoru. Jel velmi rychle temnou klikatou silničkou.
To ticho mě dovádělo k šílenství.
"Řekni něco," zaprosila jsem nakonec, když zabočil na hlavní silnici.
"Co chceš, abych říkal?" zeptal se odtažitým tónem.
Mluvil tak chladně, až jsem se přikrčila. "Řekni, že mi odpouštíš."
Ta věta mu ve tváři rozehrála emoce - záchvěv hněvu. "Odpouštím? A co?"
"Kdybych byla opatrnější, nic by se nestalo."
"Bello, ty ses řízla o papír - to si stěží zasluhuje trest smrti."
"Přesto je to moje chyba."
Moje slova otevřela stavidla.
"Tvoje chyba? Kdyby ses řízla u Mika Newtona, s Jessikou a Angelou a dalšími normálními kamarády, co by se tam asi tak mohlo stát nejhoršího? Možná by ti nedovedli najít náplast? Kdybys sama zakopla a srazila hromádku talířů - aniž by tě do nich někdo házel -, co by na tom bylo tak hrozného? Zakrvácela bys jim sedadla v autě, až by tě vezli na pohotovost? Mike Newton by tě mohl držet za ruku, až by ti to sešívali - a nemusel by se celou tu dobu potýkat s nutkáním tě zabít. Nesnaž se brát něco z toho, co se stalo, na sebe, Bello. Byl bych ze sebe ještě zhnusenější."
"Jak jsme se sakra dostali k Miku Newtonovi?" zeptala jsem se.
"K Miku Newtonovi jsme se dostali proto, že by pro tebe bylo mnohem prospěšnější, kdybys chodila s ním," zavrčel.
"To radši umřu, než bych chodila s Mikem Newtonem," protestovala jsem. "To radši umřu, než bych chodila s někým jiným než s tebou."
"Nebuď tak melodramatická, prosím tě."
"Tak ty nebuď směšný."
Neodpověděl. Zíral před sebe s ponurým výrazem.
Horečně jsem přemýšlela, čím bych zachránila večer. Když jsme zastavili u nás před domem, pořád jsem ještě neměla nic vymyšleného.
Vypnul motor, ale ruce mu pořád pevně svíraly volant.
"Zůstaneš dnes večer?" zeptala jsem se.
"Měl bych jet domů."
Jestli jsem něco nechtěla, tak aby se utápěl ve výčitkách.
"Mám narozeniny," přemlouvala jsem ho.
"Nemůžeš mít obojí - buďto chceš, aby lidi tvoje narozeniny ignorovali, nebo to nechceš. Buď tak, nebo tak." Jeho hlas byl přísný, ale ne tak vážný jako předtím. Tiše jsem vydechla úlevou.
"Dobře. Rozhodla jsem se, že nechci, abys moje narozeniny ignoroval. Uvidíme se nahoře."
Vyskočila jsem a sáhla pro balíčky. Zamračil se.
"Nemusíš si je brát."
"Já je chci," odpověděla jsem automaticky, a pak jsem přemítala, jestli to řekl právě proto, abych si je vzala.
"Ne, nechceš. Carlisle a Esme za tebe utráceli peníze."
"To přežiju." Nemotorně jsem si nacpala dárky pod zdravou paži a zabouchla za sebou dveře. On vystoupil z auta a stál vedle mě ani ne ve vteřině.
"Tak mě aspoň nech, abych ti je odnesl," řekl a vzal mi je. "Budu ve tvém pokoji."
Usmála jsem se. "Díky."
"Všechno nejlepší k narozeninám," povzdechl si a naklonil se, aby mě zlehka políbil na rty.
Když se odtáhl, stoupla jsem si na špičky, abych ten polibek ještě prodloužila. Usmál se mým oblíbeným pokřiveným úsměvem a pak zmizel ve tmě.
V televizi se ještě hrálo; jakmile jsem vstoupila domovními dveřmi, slyšela jsem hlasatele překřikovat šumění davu.
"Bell?" zavolal Charlie.
"Ahoj, tati," pozdravila jsem, když jsem se objevila za rohem. Paži jsem si tiskla k boku. Ten lehký tlak pálil, až jsem nakrčila nos. Anestetikum zjevně přestávalo působit.
"Jaké to bylo?" Charlie se povaloval na pohovce s bosýma nohama opřenýma o područku. Zbytky svých kdysi kudrnatých hnědých vlasů měl připláclé k jedné straně.
"Alice se překonala. Kytky, dort, svíčky, dárky - prostě všechno."
"Co jsi dostala?"
"Autorádio." A další věci, které ještě neznám.
"No páni."
"No jo," souhlasila jsem. "Jak říkám, parádní oslava."
"Uvidíme se ráno."
Zamávala jsem. "Dobrou."
"Co se ti stalo s rukou?"
Začervenala jsem se a tiše zanadávala. "Uklouzla jsem. Nic to není."
"Bello," povzdechl si a zavrtěl hlavou.
"Dobrou noc, tati."
Spěchala jsem nahoru do koupelny, kde jsem schovávala pyžamo pro takové noci, jako byla ta dnešní. Nasoukala jsem se do tílka a bavlněných kalhot, které jsem si pořídila místo těch děravých kalhot, v kterých jsem chodívala spát dřív; škubla jsem sebou, jak jsem si tím pohybem zatahala za stehy. Jednou rukou jsem si umyla obličej, vyčistila zuby a pak jsem vpadla do svého pokoje.
Seděl na mé posteli a líně si pohrával s jednou stříbrnou krabičkou.
"Ahoj," pozdravil. Hlas měl smutný. Trápil se.
Šla jsem k posteli, sebrala mu z rukou dárky a sedla si mu na klín.
"Ahoj." Uvelebila jsem se v jeho kamenné náruči. "Můžu si teď rozbalit dárky?"
"Odkud se vzalo to nadšení?" divil se.
"Vzbudil jsi mou zvědavost."
Zvedla jsem dlouhý plochý balíček obdélníkového tvaru, který musel být od Carlislea a Esme.
"Dovol," nabídl se. Vzal mi z ruky dárek a jediným plynulým pohybem roztrhl stříbrný papír. Podal mi zpátky bílou hranatou krabičku.
"Víš jistě, že dokážu zvednout víčko?" zamručela jsem, ale on mě ignoroval.
V krabičce ležel dlouhý tlustý kus papíru, celý potištěný jemným písmem. Trvalo mi chvilku, než jsem pochopila, co na něm stojí.
"My letíme do Jacksonvillu?" Proti mé vůli se mě zmocnilo vzrušení. Byl to voucher na dvě letenky, pro mě a pro Edwarda.
"Tak je to myšleno."
"Tomu nemůžu uvěřit. Renée z toho bude celá pryč! Ale nevadí ti to, viď že ne? Je tam slunečno, budeš muset být celý den schovaný."
"Myslím, že to zvládnu," řekl a pak se zamračil. "Kdybych tušil, že dokážeš zareagovat na dárek takhle vhodným způsobem, byl bych tě přiměl, abys ho otevřela před Carlislem a Esme. Myslel jsem, že si budeš stěžovat."
"No, samozřejmě je to trochu moc. Ale když pojedeš se mnou!"
Zasmál se. "Teď mě mrzí, že můj dárek pro tebe skoro nic nestál. Nenapadlo mě, že jsi schopná chovat se rozumně."
Odložila jsem letenky stranou a natáhla se pro dárek od něj s rozdmýchanou zvědavostí. Vzal mi ho a rozbalil ho stejně jako ten předchozí.
Podal mi zpátky pouzdro na cédéčko bez přebalu, s prázdným diskem uvnitř.
"Co to je?" zeptala jsem se rozpačitě.
Neodpověděl; vzal cédéčko a natáhl se přese mě, aby ho vložil do přehrávače na nočním stolku. Stiskl tlačítko přehrávání a v tichu jsme čekali. Pak se rozezněla hudba.
Poslouchala jsem, neschopná vypravit ze sebe slovo, oči vykulené. Věděla jsem, že čeká na mou reakci, ale nemohla jsem mluvit. Oči se mi zalily slzami a já jsem natáhla ruku, abych je utřela dřív, než se mi začnou kutálet po tvářích.
"Bolí tě ruka?" zeptal se úzkostlivě.
"Ne, nejde o mou ruku. Je to krásné, Edwarde. Tohle je ten nejlepší dárek na světě. Nemůžu tomu uvěřit." Zmlkla jsem, abych mohla poslouchat.
Byla to jeho hudba, jeho skladby. První skladba na cédéčku byla moje ukolébavka.
"Říkal jsem si, že bys mi určitě nedovolila, abych ti koupil klavír a mohl ti hrát tady," vysvětloval.
"To máš pravdu."
"Nebolí tě ta ruka?"
"Nebolí." Ve skutečnosti mě pod obvazem začínala pálit. Chtěla jsem led. Spokojila bych se s jeho rukou, ale to by mě musel pustit z náruče, a to jsem nechtěla.
"Přinesu ti nějaký prášek."
"Nic nepotřebuju," protestovala jsem, ale on mě sundal z klína a zamířil ke dveřím.
"Charlie," zasyčela jsem. Charlie neměl zrovna moc tušení o tom, že u nás Edward často zůstává přes noc. Vlastně by ho kleplo, kdyby se to nějak dohmátl. Ale necítila jsem velkou vinu za to, že ho podvádím. My jsme přece nedělali nic, co bychom před ním museli tajit. Edward s těmi svými pravidly…
"Nechytí mě," slíbil Edward, jak mizel tiše ze dveří… a v tu ránu byl zpátky, zachytil dveře ještě dřív, než se zhouply a dotkly se zase rámu. V jedné ruce držel skleničku z koupelny a lahvičku pilulek.
Vzala jsem si pilulky, které mi podal, bez protestů - věděla jsem, že bych hádku prohrála. A ta ruka mě opravdu začínala pěkně bolet.
Do toho nám hrála moje ukolébavka, tichá a líbezná.
"Je pozdě," poznamenal Edward. Jednou rukou mě zvedl z postele a druhou odtáhl přikrývku. Položil mě hlavou na polštář a urovnal kolem mě přikrývku. Lehl si vedle mě - na deku, aby mi nebyla zima - a objal mě paží.
Opřela jsem si mu hlavu o rameno a blaženě jsem si povzdychla.
"Ještě jednou děkuju," zašeptala jsem.
"Nemáš zač."
Dlouho jsme mlčeli a já jsem poslouchala svou ukolébavku, která pomalu končila. Začala další píseň. Poznala jsem Esmeinu oblíbenou.
"Na co myslíš?" zeptala jsem se šeptem.
Chviličku zaváhal, než mi odpověděl. "Myslel jsem na to, co je špatné a co správné, víš?"
Cítila jsem, jak mi po páteři přejelo zachvění.
"Pamatuješ, že jsem se rozhodla, že chci, abys neignoroval moje narozeniny?" zeptala jsem se rychle a doufala, že nepozná, že se snažím odvést jeho myšlenky jinam.
"Ano," přitakal obezřetně.
"No, říkala jsem si, že když mám pořád ty narozeniny, tak bych chtěla, abys mě ještě líbal."
"Dnes večer jsi nenasytná."
"Ano, to jsem - ale prosím tě nedělej nic, co udělat nechceš," dodala jsem uraženě.
Zasmál se a pak si povzdychl. "Bůh chraň, abych dělal něco, co dělat nechci," řekl podivně zoufalým tónem, když mě vzal za bradu a otočil mě tváří k sobě.
Ten polibek začal jako obvykle - Edward byl stejně opatrný jako vždycky a mně se srdce rozbušilo jako blázen taky jako vždycky. A pak jako by se něco změnilo. Najednou byly jeho rty mnohem naléhavější, prsty jeho volné ruky se mi zapletly do vlasů a přidržovaly si můj obličej těsně u jeho. A ačkoliv jsem také měla ruce propletené v jeho vlasech a jednoznačně jsem začínala překračovat jeho bezpečnostní limity, tentokrát mě nezastavil. Jeho tělo mě studilo i přes tenkou deku, ale nedočkavě jsem se k němu tiskla.
Z ničeho nic přestal; odstrčil mě něžně, ale pevně.
Zhroutila jsem se zpátky na polštář, lapajíc po dechu, hlava se mi točila. Něco se mi vybavilo v paměti, ale nedokázala jsem to přesně pojmenovat.
"Promiň," omlouval se a taky popadal dech. "To už jsem přehnal."
"Mně to nevadí," oddychovala jsem těžce.
Zamračil se na mě ve tmě. "Snaž se spát, Bello."
"Ne, chci, abys mě znovu políbil."
"Zahráváš si s mojí sebekontrolou."
"Co tě láká víc, moje krev, nebo moje tělo?" zeptala jsem se vyzývavě.
"Obojí stejně." Proti své vůli se krátce usmál a pak zase zvážněl. "Hele, teď už přestaň pokoušet štěstí a spi, ano?"
"Dobře," souhlasila jsem a přitulila jsem se blíž k němu. Opravdu jsem si připadala vyčerpaná. Byl to v tolika ohledech dlouhý a náročný den, a přesto jsem necítila žádnou úlevu, že končí. Snad jako kdyby zítra mělo přijít něco horšího. Byla to pošetilá předtucha - co by mohlo být horší než dnešek? Bezpochyby jsem byla ještě trošku v šoku z té večerní nehody.
Snažila jsem se to před ním tajit, ale přitiskla jsem si zraněnou paži k jeho ramenu, aby jeho chladná kůže zklidnila to pálení. Okamžitě se mi ulevilo.
Už jsem napůl spala, možná skoro úplně, když jsem si uvědomila, co mi jeho polibek připomněl; na jaře, když mě musel opustit, aby svedl Jamese z mé stopy, tehdy mě políbil na rozloučenou, a přitom nevěděl, kdy - nebo jestli vůbec - se spolu zase shledáme. Ten dnešní polibek v sobě nesl ten samý bolestný podtón, ale proč, to jsem si nedokázala vysvětlit. V polospánku jsem se otřásla, jako kdybych prožívala nějakou noční můru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama